symulacja wolnego połączenia sieciowego

Symulacja wolnego połączenia sieciowego z wykorzystaniem narzędzi deweloperskich

Nierzadko zdarzy się, że podczas naszej pracy będziemy potrzebowali zasymulować wolniejsze połączenie sieciowe.Taka sytuacja może zaistnieć w przypadku kiedy będziemy chcieli zobaczyć jak zachowuje się nasza strona/aplikacja przy wolniejszym połączeniu sieciowym lub w przypadku chęci przetestowania przesyłania pliku na lokalnym środowisku gdzie bez tego nastąpiłoby to natychmiast.

Jak przejść do zakładki Network?

Na szczęście narzędzia deweloperskie przeglądarki Google Chrome pozwalają nam w łatwy sposób zasymulować wolne połączenie sieciowe. W tym celu najpierw musimy je otworzyć. Można to zrobić za pomocą skrótu klawiszowego Option + ⌘ + J (MacOS), Shift + CTRL + J (Windows) czy też korzystając z nawigacji przeglądarki:

Następnie musimy przejść do strony Network. Aby to zrobić możemy kliknąć na zakładkę, która znajduje się na samej górze:

Symulacja wolnego połączenia sieciowego

Aby zasymulować wolniejsze połączenie sieciowe musimy rozwinąć poniższą listę i wybrać odpowiednią opcję:

Na liście mamy dostępnych kilka gotowych opcji z których możemy skorzystać. Jeśli jednak potrzebujemy czegoś bardziej precyzyjnego możemy zdefiniować własne ustawienie klikając na pozycję Add:

Naszym oczom powinna się ukazać dodatkowa strona z przyciskiem umożliwiającym stworzenie własnego profilu sieciowego:

Po kliknięciu na przycisk będziemy mieli możliwość nadania nazwy naszemu profilowi, precyzyjnego określenia prędkości pobierania i wysyłania oraz zdefiniowania opóźnienia. Aby zapisać dane ustawienie należy kliknąć na przycisk Add:

Po zapisaniu ustawienia możemy wyjść ze strony klikając na przycisk X w prawym górnym rogu:

Nasz nowo utworzony profil powinien być widoczny na liście opcji:

Jeśli z naszej listy wybierzemy jakąś opcje to połączenie zostanie automatycznie spowolnione do zdefiniowanych wartości. Aby przywrócić normalną prędkość połączenia musimy wybrać z listy pozycję o nazwie Online: